O Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani
Cílem projektu a následně jeho realizací byla obnova
přirozeného vztahu města a řeky, jejich obyvatel. Seznamte se s Nábřežím blíže, s jednotlivými prvky, s florou a fanou, s autory ...
V současné době probíhá realizace Celku II. - Vodní sporty. Na fotografiích (v detailu článku) se můžete podívat, jak práce pokračují a Nábřeží roste.
› víceMěsto Kadaň najdeme na rozhraní Ústeckého a Karlovarského kraje, v samotném srdci severozápadních Čech. Městská aglomerace je vklíněna mezi Krušné hory a Doupovské vrchy, jejichž přirozeným předělem je řeka Ohře. Město a řeka. Již někdy ve 4. století př. Kr. vznikla u brodu na soutoku Ohře a potoka Bystřice keltská osada poskytující zázemí kupeckým karavanám směřujícím do nitra Čech. Na konci 12. století je zde písemně doložena existence trhového městečka s kostelem, které patřilo českému knížeti a posléze rytířskému řádu johanitů. Zásadním urbanistickým zlomem bylo ve 40. letech 13. století založení královského města. Kadaň se stala významným politickým, hospodářským, církevním a kulturním centrem Podkrušnohoří. Právě do těchto časů můžeme datovat počátek permanentní interakce města s řekou Ohří.
› více
Česká historická města, situovaná na březích větších řek, měla svá romantická nábřeží, ale většina o ně v 60. – 70. letech přišla. Dřívější předpolí kadaňského královského hradu směrem k řece bylo v historii intenzivně zastaveno drobnými domky řemeslníků po obou stranách ulice Říční a stejně intenzivně žilo. Nábřežní fronta pak byla nejméně na dvou místech přerušena pro snadný přístup k vodě. Po asanaci zástavby zbylo pouze několik domů při původním dolním mlýnu. Tato stopa původní zástavby je těsně za hranicí řešeného území a v našem návrhu na ní navazujeme. Čas zpátky vrátit nelze, ale je možné chyby napravit a prostor dřívější drobné, chudé zástavby přetvořit do příjemných vpravdě městských prostor. Namísto dnešního stavu, kdy se město staví k řece zády, je naopak třeba krásu polohy Kadaně při řece využít.
› více
Podobu Weisskopfova mlýna na břehu Ohře a jeho blízkého okolí dnes najdeme pouze na starých pohlednicích a historických mapách. Z původní řady budov mlýna, vojenských kasáren a sousedních menších domů na hraně náhonu se nedochovalo téměř nic. Nedochoval se tím pádem ani malý ostrov v korytě řeky Ohře, odkrojený z břehu mlýnským náhonem. Původní morfologii nábřeží připomínají pouze zbytky kamenného zpevnění místa, kde se z koryta řeky náhon odděloval, a jeden osamocený dům.
› více
Kadaňské nábřeží je na svém západním konci důrazně ukončeno betonovým masivem přehradní hráze, která v 70. letech minulého století zasadila fatální ránu idylickému prostředí Klášterního parku, rozprostřeného na skalnatých svazích mezi řekou a ohradní zdí františkánského kláštera. Park spolu s řekou zde tvořili do té doby harmonický mezičlánek města a okolní krajiny. Následným vybudováním letního kina přestal park prakticky existovat. Zdejší městská humna, která do poválečných let zažívala pestrý všední společenský ruch, osiřela a stala se spíše nevábnou periferií, než vyhledávaným místem odpočinku a kratochvíle místních obyvatel.
› více
V závěru loňského roku byla dokončena a zkolaudována II.etapa Nábřeží maxipsa Fíka celek II. Vodní sporty.
› více